38-100 Strzyżów, ul. Słowackiego 8                                 tel/fax (+48) 17 27 61 152                             psse.strzyzow@pis.gov.pl

  
                                   

Tornister/plecak przyjaciel dziecka

Każdej jesieni pojawia się problem zbyt ciężkich plecaków. Jest to wynikiem noszenia przez dzieci nie tylko zbyt dużej ilości podręczników i zeszytów, ale również dodatkowych rzeczy (niekoniecznie potrzebnych w danym dniu). Rodzice przy zakupie nowego tornistra/plecaka powinni zwrócić uwagę na jego wykonanie i masę. Zbyt ciężki,  po dodatkowym zapakowaniu niezbędnych rzeczy z pewnością przekroczy dopuszczalną wagę.

 Oto kilka ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Waga pełnego tornistra/plecaka nie powinna przekraczać 10 % wagi dziecka, a po 13 roku  życia 15 %
  • Przy zakupie tornistra/plecaka zwracać uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, a tym samym na jego wagę (unikać zakupu plecaków ze stelażem i kółkami z uwagi na duży ciężar bez zawartości)
  • Tylna ścianka powinna być usztywniona
  •  Ciężar powinien być rozłożony równomiernie (ciężkie materiały szkolne należy pakować od strony pleców, a lżejsze w przedniej części plecaka
  • Zwróć uwagę czy dziecko nosi tornister/plecak na obu ramionach.
  • Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu.
  •  Szelki powinny być równe, szerokie i wygodne.
  • Zaleca się dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Zbyt ciężki tornister lub plecak ma negatywny wpływ na prawidłowy rozwój kręgosłupa ucznia, skutkiem czego mogą być skrzywienia kręgosłupa i wady postawy. Duże ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Nabyte w dzieciństwie wady postawy zmieniają statykę kręgosłupa wadliwie stymulując jego rozwój i pozostawiając nabyte w ten sposób defekty na całe życie. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych). 

 Obniżenie wagi tornistrów można uzyskać poprzez współdziałanie szkoły (zapewnienie uczniom w szerszym zakresie możliwości pozostawiania w szkole podręczników i dodatkowych przyborów, zalecanej grubości zeszytów), jak iarodziców (kontrola zawartości tornistrów, eliminowanie do minimum rzeczy zbędnych w danym dniu, jak iarodzaju zakupywanych tornistrów oraz dodatkowych przyborów szkolnych).

 

>>> Powrót do listy aktualności
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2016 PSSE Strzyżów
Realizacja: StudioPixel.pl